Schody wspornikowe - jak przygotować się do ich montażu

  • Jaką balustradę dobrać do schodów wspornikowych?
  • Jak przygotować ścianę do montażu schodów wspornikowych?
  • Ile kosztują schody wspornikowe

Schody wspornikowe, zwane również półkowymi, montowane tylko z jednej strony są nowoczesnym elementem wystroju wnętrza. Charakteryzuje je nie tylko funkcjonalność, ale i wysoka estetyka. Są idealne zarówno do domów tworzonych w modnym stylu minimalistycznym z naciskiem na geometryzację przestrzeni, jak i do wnętrz o bardziej tradycyjnym i klasycznym wyglądzie. Obecnie schody wspornikowe stają się niezwykle popularne i coraz więcej osób jest zainteresowanych ich montażem. Zamontowanie ich w odpowiedni sposób wymaga jednak konkretnych działań, takich jak wybór odpowiedniej balustrady, czy przygotowanie ściany.

Jakie balustrady pasują do schodów wspornikowych?

Jako, że schody wspornikowe są montowane bezpośrednio do ściany i mogą sprawiać wrażenie, że "wiszą w powietrzu", wiele osób rezygnuje z balustrad. Przyczyną jest chęć zachowania oryginalnego wyglądu schodów. Jednak balustrada zapewnia bezpieczeństwo podczas poruszania się po schodach. Jest niezwykle ważna, jeśli schody są długie, a w domu przebywają dzieci, czy osoby starsze. Zamontowanie balustrady wcale nie odbierze schodom uroku, a pozwoli czuć się bezpiecznie domownikom oraz gościom. Rodzaj balustrady warto wybierać pod względem tego, z jakiego materiału wykonane są schody wspornikowe, ale również trzeba dopasować ją do wnętrza. Uniwersalnym, a jednocześnie nowoczesnym rozwiązaniem jest wybór balustrady szklanej. Najlepiej pasuje ona do schodów szklanych, lub kamiennych. Tańsze i stylowe są również balustrady metalowe, jednak to od stylu ich wykonania i wykończenia zależy efekt końcowy. W większości przypadków do schodów wspornikowych nie będą pasowały balustrady ciężkie, kute na zamówienie - mogą zniszczyć efekt delikatnych i nowoczesnych schodów.

Jak przygotować ścianę do montażu schodów wspornikowych?

Wybór schodów i rodzaju balustrady to nie wszystko. Do poprawnego zamontowania schodów wspornikowych wymagane jest odpowiednie przygotowanie ściany. Jeśli takie działanie nie nastąpi, skutkiem może być poważne uszkodzenie ściany, czy wyrwanie z niej stopnia. Schody wspornikowe muszą być odpowiednio zamocowane, aby nie obciążały ściany.

Istnieją dwa podstawowe sposoby na przygotowanie ściany pod montaż schodów wspornikowych. Pierwsza metoda opiera się na wykorzystaniu ściany betonowej, specjalnie przygotowanej pod montaż takich schodów. Często odbywa się to już podczas budowania domu, czy przy generalnym remoncie. Drugi sposób to dostosowanie istniejącej ściany działowej, bądź nośnej.

W przypadku, gdy właściciele domu mają do dyspozycji jedynie ścianę nośną, bądź działową, konieczne są konkretne działania. Celem jest zapewnienie solidnej konstrukcji pod schody wspornikowe. W ścianie nośnej zbudowanej z cegły, której minimalna gubość to 25 cm. montuje się stalową, bądź żelbetonową blachę (belkę). Po montażu blachy wystarczy przykryć ją tynkiem, płytkami, bądź kamieniem, czy betonem. Jeśli ściana, na której montowane są schody jest działowa, to sama blacha nie wystarczy. Przygotowanie ściany działowej jest znacznie bardziej skomplikowane. Trzeba dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić ścianę za pomocą metalowych słupów. Ich obróbka może odbyć się różnymi metodami, ale najłatwiejszym sposobem jest zdecydowanie się na płytę gipsowo-kartonową. Docelowa grubość mieści się wtedy w około 12 centymetrach.

Grubość ściany pod montaż schodów wspornikowych to zazwyczaj 20-25 cm. Powinno być to jednak uzależnione od jej konstrukcji i rodzaju. Przy żelbetonie minimalna grubość wynosi 20 cm. Natomiast tak zwany pomarańczowy pustak, czyli cegła ceramiczna wymaga już ściany o grubości minimum 25 centymetrów. Same stopnie schodów powinny być osadzane na głębokości 17-20 centymetrów. Przy czym ich długość nie powinna być większa niż 120 cm. Warto podczas montażu postarać się o maksymalne wytłumienie drgań poprzez zastosowanie elastycznego wypełniania, którym może być na przykład korek. Zapewni to lepszy komfort użytkowania schodów i uchroni ścianę przed pękaniem tynku.

Ile kosztują schody wspornikowe?

Cenę schodów wspornikowych ciężko określić, ponieważ wpływa na nią wiele zmiennych, takich jak rodzaj drewna, rodzaj balustrady, czy też konieczność przygotwania przez producenta śćiany nośnej. Minimalnie musimy przygotować się na wydatek rzędu 20 000 złotych, a górna granica to nawet 60 000 złotych. W celu otrzymania konkretnej wyceny od kilku niezależnych prosimy o wypełnienie formualrza kontaktowego.